Czy ma sens tworzenie stron HTML?

A właśnie, czy ma sens tworzyć stronę na HTML? Pewnie od razu powiedzcie Państwo: „Nie warto. Po co „dłubać się” w kodzie, gdy dostępne są takie popularne systemu zarządzania treścią (WordPress, Joomla!, Drupal itd.) czy wizualne kreatory do tworzenia stron (Wix, WebWave, Weblium itd.)?” Z tym ciężko się nie zgodzić. Powyższe rozwiązania znaczniej przyspieszają proces tworzenia strony www, zwłaszcza w tych przypadkach, gdzie osoba nie posiada umiejętności programistycznych. Ale HTML ma swoje zalety, których nie posiadają „wygodne” CMSy i kreatory. Dlatego proponuję zanurzyć się w temat nieco głębiej, aby odpowiedzieć na pytanie ostatecznie. W artykule używamy materiałów ze strony Template Monster

Zaczniemy z określenia pojęcia „strona HTML”. Jest to strona internetowa zbudowana za pomocą hipertekstowego języka znaczników (HTML).  Ona składają się z oddzielnych stron statycznych, które powiązane są miedzy sobą i dostępne jako osobne pliki. Te strony w przeciwieństwie do CMS istnieją w rzeczywistości i są przechowywane na serwerze. W przypadku dynamicznych stron opatrznych na systemach zarządzania treścią takie strony są generowane „w locie”, tj. na prośbę odwiedzającego i wykorzystują informacje przechowywane w bazie danych.

Teraz wydzielimy kluczowe wady i zalety stron zbudowanych za pomocą CMS oraz HTML:

Strony zbudowane są za pomocą CMS Strony zbudowane są za pomocą HTML
Zalety: Zalety:
1.      Obecność panelu administracyjnego, który ułatwia zarządzanie stroną i jej elementami.

2.      Dodanie nowego materiału do strony i edytowanie istniejącego jest stosunkowo łatwe, ponieważ wszystko odbywa się niemal automatycznie.

3.      Niegraniczone możliwości zmiany projektu strony dzięki użyciu gotowych szablonów.

4.      Szeroki wybór rozszerzeń, które pozwalają dodawać różne opcje na stronę.

5.      W stosunkowo łatwy sposób można nauczyć się zarządzać i wpierać witrynę.

6.      Możliwość automatycznego odnowienia systemu, szablonu oraz modułów.

7.      Responsywność i kompatybilność z gotowymi przeglądarkami internetowymi.

1.      Tworzenie kopii zapasowych jest proste. Proces tworzenia beckupu polega na kopiowaniu plików źródłowych strony na komputer oraz dysk w chmurze.

2.      Lekkie edytowania plików strony. Dla wprowadzenia zmian do strony HTML wystarczy otworzyć plik HTML w wygodnym edytorze tekstowym, np. notatnik oraz Notepad++.

3.      W przypadku awarii serwera, ataków DDoS i innych możliwych problemów, zawsze możecie szybko i łatwo odnowić stronę HTML.

4.      Gotowe strony html, zwłaszcza te bez podłączonej bazy danych, praktycznie niemożliwo zhackować.

5.      Strona HTML stron nie wymagają aktualizacji zarówno samego silnika, jak i poszczególnych modułów (w przypadku wersji CMS jest to niezwykle ważne i konieczne).

6.      Niższy koszt hostingu. Dla umieszczenia strony html nadaje się najtańszy hosting.

7.      Strona HTM nie zawiera tak zwanego „kodu śmieciowego”, który może być dodany przez większość systemów CMS.

8.      Szybkość ładowania strony zbudowanej za pomocą HTML jest dojść wysoką.

Wady: Wady:
  1. Nie ma możliwości przechowywania i pracy z plikami witryny na twardym dysku komputera (chyba że na komputerze jest zainstalowany serwer lokalny).

2.      Konieczne jest tworzenie okresowych kopii zapasowych bazy danych i całej witryny na komputerze. To wymaga od użytkownika dodatkowych umiejętności.

3.      Trudności lub niemożliwość przywrócenia witryny w przypadku awarii serwera, włamania na stronę lub ataków DDoS, jeśli nie ma kopii zapasowej.

4.      Wysoka możliwość włamania się do strony przez luki bezpieczeństwa systemu oraz używanych rozszerzeń.

1.      Złożoność wprowadzania zmian, które muszą powtarzać się na wszystkich stronach (lub na większości z nich). Chodzi tu o edytowaniu menu, zmiany telefonów i adresy w stopce itd. Dlatego aby zmiany wyświetlali się wszędzie one muszą być „ręcznie” wprowadzone na każdej stronie.

2.      Brak panelu administracyjnego, który pomaga dodawać i usuwać informację, tworzyć artykuły itd.

3.      Dlatego aby wprowadzać zmiany do strony należy mieć podstawową znajomość HTML.

4.      Brak możliwości szybkiej „instalacji” różnych rozszerzeń i modułów. Wszystkie rozszerzenia należy dodać ręcznie.

5.      Użycie gotowych szablonów wymaga ręcznego przeniesienia informacji ze strony do plików templatki.

6.      Strona nie jest responsywna z urządzeniami mobilnymi. Dla poprawnego wyświetlenia witryny na smartfonach i tabletach należy używać dodatkowe rozwiązania.

W jakich przypadkach opłaca się tworzyć strony HTML? Wychodząc z powyżej opisanych wad i zalet, można powiedzieć, że użycie HTML się opłaca do tworzenia:

  • statycznych stron, czyli witryn których zawartość nie zmienia się;
  • stron, które nie muszą posiadać rozbudowane opcje;
  • stron, dla których priorytetem jest bezpieczeństwo.

Podsumowanie. Jak widać, strony zbudowane są za pomocą HTML mają sporo zalet, których nie posiadają witryny oparte o systemy zarządzania treścią. Ale użycie HTML wymaga od Państwa posiadania pewnych umiejętności programistycznych i doświadczenia w tworzeniu stron od „zera”. Chociaż w Internecie dostępne są gotowe templatki HTML znaczniej ułatwiające proces budowania witryny internetowej. Dlatego możemy powiedzieć na pewno, że użycie stron HTML ma sens.

A co Państwo o tym myślicie? Zostawiajcie swoje opinie na ten temat . 🙂

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *