Jak założyć sklep internetowy i skutecznie się przebić?

Sklep internetowy może być dla swojego założyciela podstawową formą zarobkowania (jako samozatrudnienie) lub dodatkiem do istniejącego biznesu. Do jego prowadzenia nie potrzeba specjalnych kwalifikacji, a jedynie podstawowej wiedzy z różnych dziedzin. 

Co sprawia, że sklep online odnosi sukces?

Skuteczny i dobrze prosperujący sklep internetowy przede wszystkim jest mocno zorientowany na klienta. Co to znaczy?

 • Dzięki przemyślanemu marketingowi łatwo go znaleźć.
 • Produkty są przejrzyście i atrakcyjnie przedstawione.
 • Sklep jest łatwo dostępny: szybki czas ładowania, optymalizacja dla urządzeń mobilnych.
 • Wszystkie procesy są wygodne i przemyślane: wiele opcji płatności, szybka, niedroga, a najlepiej bezpłatna wysyłka.

Jak czytamy na stronie: Jak założyć sklep internetowy na Pracawsieci.net -Sklep internetowy rzadko może konkurować jedynie swoimi produktami. Potrzeba czegoś więcej. Priorytetowo należy traktować zadowolenie i lojalność klientów. 

Podstawową rolę odgrywa osobowość założyciela sklepu. Czy to osoba z doświadczeniem biznesowym i to w biznesie w sieci? Czy zna się na zagadnieniach technicznych i prawnych? Czy miała doświadczenie ze strategiami marketingu online (SEO, optymalizacja treści). Nawet jeśli nie, nic nie stoi na przeszkodzie, by nauczyć się nowych rzeczy bądź skorzystać z porady specjalizującej się w tym firmy. 

Koncepcja sklepu

Możliwy do zrealizowania pomysł to najważniejsze zagadnienie w nowo powstającym sklepie. Punktem wyjścia jest analiza konkurencji i odpowiedzi na pytania:

 • jaką mam konkurencję
 • jaką jakość i cenę oferują konkurenci
 • co mogę zrobić lepiej 
 • jak długo na rynku obecna jest konkurencja
 • co wyjątkowego mam do zaproponowania

Celem powinno być dostarczenie klientowi nowego/ unikalnego produktu lub wypełnienie niszy na rynku. Jeśli nie możesz spełnić tych warunków, musisz konkurować ceną. To dlatego analiza jest ważną częścią biznesplanu. Równie ważne są decyzje dotyczące zagadnień finansów i logistyki: gdzie magazynowane będą przedmioty, kto zajmie się ich pakowaniem i wysyłką?

Technologia źródłem sukcesu

Istnieje wiele sposobów technicznych wdrożenia sklepu internetowego. Można:

 • skorzystać z gotowego systemu, dzięki któremu łatwo samemu założyć sklep
 • podjąć współpracę z profesjonalistami
 • skorzystać z allegro, ebay, amazon lub podobnych dostawców i oferować swoje towary na ich platformach

Z reguły współpraca z usługodawcami jest kosztowna, wymaga tez dostosowania się do istniejących wymogów. Zanim rozpocznie się taką współpracę dobrze sprawdzić, na ile sprzedawca jest w stanie zindywidualizować swoją ofertę. 

Dalsze decyzje dotyczą systemów płatności. To akurat nie wiąże się z dużymi wydatkami, nawet w przypadku proponowania klientom wielu możliwości zapłaty. 

Różne rozwiązania operacyjne mogą być używane do zarządzania zapasami magazynowymi lub bazą klientów.

Ile kosztuje uruchomienie sklepu internetowego?

Koszty zależą od wielu czynników, takich jak: koszt zakupionych produktów, oprogramowanie i struktura. Należy to dokładnie przemyśleć i umieścić w planie biznesowym. 

 1. Podstawowe koszty, koszty uruchomienia: porady dotyczące rozpoczęcia działalności, biznes plan i kwestie finansowania; logo, wyposażenie biura (paczki, faktury); rejestracja (ewentualnie umowy spółki, wpis do rejestru, opłaty notarialne); kampania marketingowa; oprogramowanie; towary; ewentualne porady prawne.
 2. Koszty eksploatacji: marketing, media społecznościowe; ubezpieczenie, składki; opłaty (prąd, media, licencja); opłaty pocztowe i ewentualnie prowizje za systemy płatności; koszty ewentualnych pracowników; koszty towaru i zwrotów; doradztwo, bieżąca obsługa informatyczna; szkolenia i edukacja; inne koszty (hosting).

Co jeszcze pozwoli odnieść sukces?

Na pierwszy rzut oka sklep internetowy zdaje się być biznesem idealnym: jest niedrogi i prosty w obsłudze. Dobrze jednak zwrócić jeszcze uwagę na następujące wskazówki ekspertów:

 • myśl perspektywicznie: od początku zaplanuj sklep tak, by nie wymagał w przyszłości wielkich zmian, a tylko rozszerzenia
 • skonfiguruj dobry system zarządzania zwrotami, zwrot to pieniądze
 • nie zapomnij o kliencie: zadowolony to klucz do sukcesu, zadbaj o jego obsługę 
 • rozważ alternatywne systemy dostaw (na przykład dropshipping- towar wysyłany jest bezpośrednio od producenta do klienta).

Sensownie prowadzony sklep internetowy może przynieść spory dochód i zapewnić dużą satysfakcję nie tylko klientom, ale także rozsądnemu właścicielowi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *