1. WordPress Kurs: Co to jest WordPress?

Udostępnij nas.

WordPress to najpopularniejszy system zarządzania treścią w Polsce i na świecie. Obecnie 30% wszystkich stron na świecie stworzona jest na WordPressie z czego blisko 76,5 miliona to blogi na CMS WordPress. WordPress to najbardziej wszechstronny system stosowany do tworzenia blogów, stron firmowych oraz serwisów internetowych! W naszym poradniku dowiesz się jak zacząć tworzyć strony na WordPressie. Dowiesz się co to jest WordPress, poznasz ciekawe portale na których jest oparty oraz jak zainstalować WordPressa. Jego obsługa jest prosta i intuicyjna przez co nie sprawia kłopotu nawet osobom, które dopiero raczkują w internecie. Zapraszamy do sprawdzenia tutorialu tworzenia strony krok po kroku.

Co to jest WordPress?

Pierwsza wersja WordPressa została wydana w maju 2003 roku. Jest on całkowicie darmowy a do jego instalacji nie jest wymagana specjalistyczna wiedza. Aby zacząć nasz kurs WordPressa, wystarczy nam serwer i domena, którą będziemy chcieli podpiąć pod stronę.

WordPress jest projektem prowadzonym przez Web Developerów z całego świata. W większości są to wolontariusze, który nie uzyskują z tego tytułu dochodów. Jednak zarabiają tworząc szablony i wtyczki usprawniające pracę WordPressa tzw. pluginy. W odróżnieniu od autorskich skryptów, ten CMS może aktualizować się automatycznie lub ręcznie w zależności od woli właściciela. Najlepsze jest to, że nad funkcjonalnością WordPressa czuwa tysiące programistów z całego świata.

WordPress może być blogiem, Landing Page’em, portfolio, wizytówką firmy, forum czy sklepem internetowym. Ten system zarządzania treścią używany jest przez takie firmy jak Coca Cola, Mercedes, Ebay czy Facebook!

Ile kosztuje stworzenie strony na WordPressie?

Koszt utworzenia prostej strony waha się w granicach 300-800 zł netto. Utworzenie sklepu internetowego, może nas wynieść już nieco więcej od 1500 do 3000 zł netto. Te kwoty są jednak orientacyjne i zależne od ilości czasu jaki trzeba poświęcić, ilości podstron, tłumaczenia, podpięcia social media, newslettera czy konfiguracji produktów.

Zalety korzystania z WordPressa

System zarządzania treścią WordPressa posiada wiele zalet. Jest przeznaczony do użytku zarówno dla profesjonalistów jak i laików. Jeśli już dowiedziałeś się czym jest WordPress, przekonaj się

Łatwość obsługi
Zarządzanie panelem administratora w WordPressie jest proste w obsłudze. Sami jesteśmy w stanie skonfigurować wtyczki, zainstalować nowe moduły oraz operować działaniem witryny.
Ogromna ilość pluginów
Istnieją setki tysięcy wtyczek do WordPressa, które mogą całkowicie odmienić wygląd naszej strony oraz zwiększyć jej funkcjonalność.
Motywy
Większość dostępnych szablonów jest darmowa. Możemy przeglądać je bezpośrednio z panelu administratora oraz korzystać ze stron zewnętrznych takich jak Themeforest. Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup szablonu ceny wahają się w granicach kilkudziesięciu złotych.
Bezpieczeństwo
Nad bezpieczeństwem WordPressa czuwają specjalne wtyczki oraz wciąż usprawniający to oprogramowanie Developerzy. Dodatkowo WordPress automatycznie tworzy kopie zapasowe strony.
Strona przyjazna Google
Środowisko WordPressa jest dobrze rozpoznawane przez wyszukiwarki, dzięki czemu o wiele łatwiej optymalizuje się pod SEO.

Ciekawostki o WordPressie

Według W3Techs 60% stron na świecie zarządzających treścią oparte jest na systemie WordPressa.  Przykładowe strony jakie zostały oparte o ten CMS to:

  • Magazyn Vogue.co.uk
  • Magazyn Fortune.com
  • Wall Street Journal: wsj.com
  • Magazyn Forbes.com
  • Nasa.gov
  • Poczta-polska.pl

 

Chcesz dowiedzieć się jak stworzyć krok po kroku stronę na WordPressie? Przejdź dalej!

Zobacz też Jak zrobić stronę internetową w 10 minut

 

button

 

Udostępnij nas.